Dlaczego warto inwestować w spółki dywidendowe na IKE?

Przede wszystkim uważam, że inwestycja w akcje wypłacające regularne zyski swoim akcjonariuszom ma największy sens tylko w okresach długoterminowych a do tego celu rachunek IKE wydaje się byc wręcz stworzony (pomijając juz kwestię zerowego podatku). W większości raz na rok otrzymamy od kilku do kilkunastu procent wartości danej akcji w postaci dywidendy, która jako realny pieniądz trafi na nasz rachunek.

Oczywiście można wykupywać spółki tuz przed okresem daty ustalenia praw do dywidendy i sprzedawać zaraz po wypłacie dywidendy, realizując potencjalny zysk. Pamiętajmy że wartość dywidendy zaraz po ustaleniu prawa do niej, jest odejmowana od kursu akcji. Ta metoda oczywiście jest dobra jeżeli obserwujemy notowania codziennie i wymaga zaangażowania większej ilości czasu oraz wiedzy. Dla osób mających bardzo mało czasu takich jak ja, ten sposób nie jest najlepszym rozwiązaniem…

Oprócz pojedyńczych akcji mamy także możliwość zakupu ETFa WIGdiv który składa się z 30 społek dywidendowych notowanych na GPW. Żadna ze spólek notowanych w tym ETFie nie przekracza 10% portfela. Aktualny skład tego ETFa można podejrzeć tutaj. Jest to dobre rozwiązanie dla początkujących graczy inwestujących w tego typu aktywa. Do zalet tego ETFa można zaliczyć dużą płynność oraz dywersyfikacje, ze względu na udział 30 spółek w jego składzie.

Chyba najbardziej znaną spółką wypłacajacą regularne zyski jest TPSA. Chociaż jej wartość oscylowała między 10 zł a 27 zł to trzymając te akcje od początku, wypłacane dywidendy zrekompensowałyby nam potencjalne straty.

Jaka jest stopa procentowa wypłacanych dywidend w porównaniu z wartością 1 akcji? Bardzo różna, jednak nierzadko przekracza stopy procentowe oferowane nam na lokacie bankowej. Tutaj można przyjrzeć się temu bliżej.

Dla mnie jako inwestującego przez okres przynajmniej 8 lat, takie spółki to nieodzowna część defensywnego portfela. Dlatego 35% swoich wpłat będę inwestował w te aktywa, a otrzymane dywidendy reinwestował.
Oczywiście dobór takich spółek to już całkiem inna sprawa. Na GPW i Newconnect takich spółek jest bardzo dużo. Zapewne można wyłowić wśród nich jakieś perełki, choć można trafic także na starego gumowca. Zachęcam każdego do bliższego zapoznania się z przynajmniej kilkoma tego typu spółkami.

Dla mnie jedną z istotniejszych zalet posiadania tego typu spółek jest mniejsze ryzyko całego portfela.

Ciekaw jestem czy ktoś z Was inwestuje długoterminowo w takie spółki i jaki jest tego efekt?

PS.
Polityka dywidend PDF
Dywidendy 2012 – przypuszczenia

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Dlaczego warto inwestować w spółki dywidendowe na IKE?

 1. Witaj
  Jestem w podobnej sytuacji w października 2011 założyłem żonie IKE w BOSSIE tylko horyzont inwestycyjny dłuższy bo około 15-20 lat i z założenia mają w nim być same obligacje na dzień dzisiejszy to ROD0813 (odsetki już dostałem) MSA1013 (jak u ciebie)
  REL0913 (wysokie oprocentowanie 14% i obligacje zabezpieczone hipoteką) i tak na siłę kupiłem TBR0802 (cena 100%, teraz są nawet po 99.10%).
  Zastanawiam się nad spółkami dywidendowymi być może rzeczywiście w dłuższym terminie są w miarę bezpieczne i opłacalne tylko przy obecnym oprocentowaniu obligacji rzędu 14-15% stopa zwrotu z akcji musiała by wynieść min 20% rocznie czyli trzeba by było cały czas się interesować giełdą i sprzedawać na górkach a kupować na dołkach na pewno nie można zastosować zasady kupić i zapomnieć.
  Obligacje mimo wszystko są chyba bezpieczniejsze nawet ANTI wykupił już około 50% swoich obligacji i nie zapominajmy że od przeterminowanej wypłaty też płaci odsetki.
  Jaką oczekujesz stopę zwrotu na akcjach a jaką średnią na obligacjach?

  • Cześć
   Od obligacji oczekuję minimum 11% rocznie, co do akcji to zadowolę sie zwrotem rzędu 3-5% ponad inflację.
   Rzeczywiście strategia kup i zapomnij się tutaj nie sprawdzi, szczególnie w tych niepewnych czasach. Dlatego właśnie większość oszczędności będe lokował właśnie w obligacje z racji dużo mniejszego ryzyka oraz czasu jaki moge poświęcić na obserwacje.
   Obligacje wydają się mało popularne wśród oszczędzających w IKE, być może dlatego że działaja powolnie i nie przynoszą 20-30% zysków w rok, tak jak wybierane przez większość akcje.
   Na rynku GPW obecny jestem dopiero 4 lata i z racji małego doświadczenia wybrałem właśnie akcje dywidendowe za 35% portfela. Oczywiście jeżeli akcje w pierwszych 3 latach nie przyniosą zysku to możliwe, że tez zapakuje sie w 95% w obligacje. Tych wymienionych przez Ciebie jeszcze nie prześwietlałem, przyjrzę im się w najbliższym czasie.
   W każdym razie cieszę się, że są osoby które na IKE inwestuja w obligacje!

   • Rynek Catalyst powstał niedawno a obligacje korporacyjne emitowane są dopiero od chyba 2 lat stąd zapewne małe zainteresowanie, ci co coś wiedzą o giełdzie inwestują w akcje-magia cyfr 100% zysku itp-podejrzewam że ci co inwestują w fundusze np.obligacji byliby zainteresowani ale oni nie interesują się giełdą więc o takim rynku mogą po prostu nie wiedzieć.
    Co do IKE mało osób ma rachunki stąd małe zainteresowanie w BOSSIE założono w ubiegłym roku około 7000 rachunków a czasie prywatyzacji jak wchodził PKO BP czy PGNiG zakładano po kilkadziesiąt tysięcy rachunków maklerskich .
    Dla catalyst ten rok będzie rokiem próby dużo firm będzie wykupowało swoje obligacje i zobaczymy co będzie.
    Akcje 3-5% ponad inflacje plus dywidenda?
    Z akcjami GPW-pogratulować.
    Pozdro

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s