Akcje czy obligacje?

Na naszym koncie IKE jak zwykle wiele się nie działo. Ale od początku:

Certyfikaty na spadek TPSy, kupione po 0,35 zł, zostały sprzedane po 0,41 zł co dało 6,91% zysku w 41 dni (już po odliczeniu prowizji). Można było zyskać trochę więcej, jednak to wymagałoby śledzenia na bieżąco kursów, a tak zadziałał ustawiony wcześniej take-profit i sprawa załatwiona:

Zysk 7,34 zł nie powala może na kolana, ale na te mini spekulacje nie zamierzam poświęcać więcej niż 5% kapitału. Przynajmniej przez pierwsze 3-4 lata…

Kilka dni temu wpłynęły odsetki z zakupionych obligacji MSA1013 oraz TBR1013:

Nasze konto IKE zasilone zostało sumą 300 zł i mamy na dzień dzisiejszy 581,03 zł wolnych  środków na zakupy.

Wracając do pytania zawartego w tytule posta… Sam niedawno się nad nim zastanawiałem i postanowiłem coś skrobnąć na ten temat. Może komuś z Was pomoże to w podjęciu decyzji.

No właśnie akcje czy obligacje? Oto kilka pytań, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć przed podjęciem tej decyzji:

 1. Jakie jest moje doświadczenie w inwestowaniu w akcje,obligacje?
 2. Jaką stopę zwrotu w akcje,obligacje osiągnąłem do tej pory?
 3. Jakiej corocznej stopy zwrotu spodziewam się po X latach inwestowania?
 4. Ile czasu mogę dziennie poświęcić na obserwacje,analizę rynku?
 5. Jaki jest mój horyzont inwestycyjny?

Potem wystarczy tylko zastanowić się co z tego wynika:

Jeżeli chciałbyś osiągać corocznie 5% zysków to znacznie lepszym pomysłem jest otwarcie IKE Obligacje bądź IKE w formie lokat bankowych niż bawienie się w spekulanta  ryzykowanie na rachunkach maklerskich pieniędzy przeznaczonych na emeryture… Osobiście uważam, że IKE maklerskie wypadałoby założyć kiedy nasza oczekiwana stopa zwrotu wynosić ma minimum 8,50% rocznie.

Jeżeli nie masz jeszcze żadnego doświadczenia w inwestowaniu w akcje czy obligacje, a koniecznie chcesz inwestować w te instrumenty, to według mnie obligacje będą mniej ryzykowne i łatwiejsze do zrozumienia, a co za tym idzie szybciej zaczniesz odnosic tutaj sukces w postaci zysków.

Inwestowanie w akcje wymaga z reguły większej ilości poświeconego czasu na przegląd i analize rynku. Zyski nierzadko moga przkroczyć nawet 50% rocznie, jednak wiąże się to z oczywistym ryzykiem i wymaga od nas znajomości przynajmniej podstawowych mechanizmów funkcjonowania rynku, dobrego nosa i odporności psychicznej.

Jeżeli zamierzasz inwestować w akcje na koncie maklerskim IKE przez okres przynajmniej 5 lat, to dobrym rozwiązaniem będzie regularne kupno spółek dywidendowych.

Wysnuwając jak najwięcej wniosków z odpowiedzi na zadane sobie pytania, ułatwimy sobie zbudowanie odpowiedniego dla nas portfela.

Ja już podjąłem decyzję. Konkrety pojawią się w następnym wpisie.

Reklamy

6 uwag do wpisu “Akcje czy obligacje?

 1. Co do postawionego pytania średnia roczna stopa zwrotu z akcji to około bodajże 10% czyli tyle co dają obligacje korporacyjne bez zbędnej zabawy.Może są nudne ale pewne.
  „Jeżeli zamierzasz inwestować w akcje na koncie maklerskim IKE przez okres przynajmniej 5 lat, to dobrym rozwiązaniem będzie regularne kupno spółek dywidendowych”- nie zgadzam się-podstawowa zasada to dobrze zdywersyfikowany portfel jeżeli emerytura to portfel bezpieczny czyli ileś procent akcji(najlepiej spółek dywidendowych) i część w obligacjach (np Noble Bank ewentualnie inne o wyższym oprocentowaniu zabezpieczone hipoteką)

 2. A tak dodatkowo dzisiaj do końca dnia zapisy na PAK proponuje byś kupił za wolną gotówkę ja kupuje i zamierzam na debiucie sprzedać zysk który mnie satysfakcjonuje to 5% zobaczymy czy się uda

 3. Ja nie będę kupował akcji PAKa. Spokojnie będę stał z boku i patrzył co się dzieje 🙂

  Jest dużo sprzecznych informacji na temat tego debiutu chociażby taki iż cena wydaje się byc atrakcyjna jednak większość przedstawicieli OFE i TFI nie chce płacić za nie więcej jak 26 zł.
  Także prognozowane wyniki na następne lata nie są jakieś rewelacyjne. Pozycja rynkowa PAK jest może ugruntowana, ale nie dominująca

  Wiadomo iż debiuty rządzą się trochę innymi prawami i w większości przypadków można było zarobić. W tym przypadku jednak nie skorzystam.

  W każdym razie będę śledził losy PAKa, gdyż spółka zapowiada, że ma płacić regularne dywidendy (pic na wode?). Kto wie może kiedys trafi do mojego portfela 🙂

  Oczywiście życzę udanej inwestycji i szybkiego 5% zysku na debiucie!

  • Sprzedaż na debiucie po 26,20 czyli strata tylko na prowizji.
   Co potwierdza mój punkt widzenia iż inwestycje na catalyst w obligacje korporacyjne są lepsze niż wróżenie z fusów na gpw

   • Ważne, że trzymałeś sie planu. Większość ludzi prawdopodobnie będzie trzmało akcje tak długo aż wzrosną do poziomów 30+ zł co może potrwać ‚troszkę długo’…
    Co do akcji to też nie jestem nastawiony pozytywnie, jednak zamierzam regularnie dokupować GPW tak aby stanowiło 15-20% portfela. Cały czas utwierdzam się w przekonaniu, iż za kilka lat akcje te dadzą dobrze zarobić…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s