Bogać się dzięki inwestycjom w akcje dywidendowe!

••• INWESTOWANIE W AKCJE DYWIDENDOWE? TO DOBRE DLA 60 LATKÓW! •••

     Większość osób postrzega inwestycje w akcje dywidendowe jako sposób dobry tylko dla ludzi, którzy za kilka lat mają przejść na emeryturę. Posiadają oni już w miarę duży kapitał, a teraz jedynie czego potrzebują to stabilnej, obarczonej małym ryzykiem strategii. Czegoś co pozwoli im w spokoju doczekać do emerytury, powiększjąc co nieco ich portfele…

Młodzi natomiast powinni ryzykować – inwestować agresywnie, szukać akcji przynoszących ponad 100% zysku rocznie lub inwestować na rynku forex. W ostateczności kupić akcje przed ustaleniem praw do dywidendy i po udanej spekulacji zaraz sprzedać…

Ja uważam, że inwestując wcześnie w spółki dywidendowe możliwe jest stworzenie pasywnego dochodu generowanego przez strumień regularnie wypłacanych przez nie zysków. Dodatkowym atutem takich inwestycji będzie też to, że oprócz corocznych/cokwartalnych/comiesięcznych dywidend, wartość Twoich inwestycji będzie rosła również dzięki wzrostowi wartości samych akcji. Jest to w długim okresie czasu cel osiągalny i wbrew pozorom nie potrzeba tutaj posiadać, moim zdaniem, jakiejś ogromnej wiedzy.

Wyobraź sobie, że spółki które posiadasz, płacą co miesiąc za Twój czynsz, prąd, gaz, ubrania, rozrywkę, dentystę i jeszcze zostaję Ci parę groszy na dodatkowe przyjemności! Oczywiście o taki splot wydarzeń, łatwiej będzie kiedy inwestować zaczniemy wcześnie, a wszystkie dywidendy reinwestować będziemy w kolejne spółki dywidendowe. W Polsce coraz więcej spółek decyduje się na wypłacanie akcjonariuszom wypracowanych zysków, co może tylko cieszyć.

••• CZY OPŁACA SIĘ REINWESTOWAĆ DYWIDENDY? ••

Oczywiście wszystko zależeć będzie od doboru spółek do naszego portfela. Generalnie, solidne spółki o dużej kapitalizacji, w których skarb państwa jest udziałowcem, powinny sprawdzać się tutaj doskonale. Sprawdźmy zatem na przykładzie spółki PKO BP jakie byłyby róznice w różnych wariantach inwestowania. Posiłkowałem się danymi z serwisu stockwatch.pl. (nie uwzględniłem również prowizji maklerskich)

PkoDywidendy1

PkoDywidendy3

PkoDywidendy2

PkoDywidendy4

     Jak widać wyniki pomiędzy reinwestowaniem dywidend a trzymaniem spółki przez okres 9 lat różnią się nieznacznie na korzyść tych pierwszych. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że celowo dokonywałem reinwestowania środków z automatu, w momentach, powiedzmy nie najlepszych, tak aby cała symulacja przebiegła w miarę realistycznie. Chodziło mi bardziej o pokazanie, że nawet niezbyt przemyślane, ale systematyczne reinwestowanie przynosi efekty lepsze, niż samo trzymanie dobrej spółki, co jest chyba w miarę oczywiste…

••• NAJWIĘKSZE WYZWANIE INWESTOWANIA W DYWIDENDY •••

Pierwszym, wspomnianym juz wcześniej aspektem jest to, że takie inwestowanie to proces powolny. Dla wielu z nas okres dojścia w ten sposób do bogactwa (dochodu pasywnego) potrwa od 20 do 30 lat. Są inwestorzy, którzy potrafią trzymać się ustalonej strategii przez cały czas, rezygnując z nadmiernego wydawania pieniędzy i regularnie inwestując. Jednak większośc ludzi ma tendencję do rezygnacji z zadań, których wyniki będa namacalne za kilkadziesiąt lat. Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy zewsząt krzyczą do nas mądre głowy: „Get rich quickly!”. Myślę, że wszyscy ci, którzy inwestując w dywidendy, będą chcieli iść na skróty bardzo się rozczarują. Mam tu na myśli chociażby posiłkowanie się nieprzemyślanymi pożyczkami w celu zakupu akcji.

Drugim również psychologicznym wyzwaniem, moim zdaniem, jest nie sprzedawanie spółki nawet kiedy jej akcje osiagną 100% lub nawet więcej zysku. Jest to zabawne,  że na znalezienie dobrych spółek, przebrnięcie przez analizy, raporty, określenie swoich kryteriów wejścia, w sumie poświęcamy naprawdę wiele godzin/dni, a gdy akcje drożeją to natychmiast zamykamy pozycję realizując zyski. Decydujemy się zarobić i chwilę później środki inwestujemy w kolejną super-spółkę, która to przeważnie (tutaj mówię ze swojego doświadczenia) nie jest już tak atrakcyjna.

To samo działa w drugą stronę. Decydując się w kilka chwil na wejście w inwestycje  na topie, jesteśmy sparaliżowani kiedy widzimy że akcje podążają na południe i zamiast zareagować równie szybko, żyjemy nadzieją, że jutro wszystko wróci no normy…

Inwestowanie jest bardzo trudne. I to nie przez te wszystkie analizy, raporty, wyliczenia, które są niełatwe, ale przez ogromny wpływ naszej psychiki na finalny wynik tej rozgrywki. Nawet wybierając naprawdę dobre akcje i kupując je po naprawdę dobrej cenie możemy nadal skończyć nie zarabiając ani grosza, lub co gorsza stracić większość zainwestowanych pieniędzy…

Na szczęście mamy dużo czasu aby wypracować w sobie pozytywne nawyki, zmniejszając w ten sposób nasze szanse na niepowodzenie!

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Bogać się dzięki inwestycjom w akcje dywidendowe!

 1. Witam. Mogę spytać dlaczego DM w BOŚ a nie inny?
  Można prosić kilka zrzutów ekranu z systemu transakcyjnego (oczywiście bez poufnych danych)?

  • W momencie kiedy wybierałem to konto, było to jedno z najtańszych biur maklerskich (dodatkowo są zniżki dla członków SII) Teraz powstało ich więcej i możliwe, że nie jest już najtańsze.
   Po prawie 3 latach korzystania z konta do plusów moge zaliczyć stabilność działania (jeszcze nie miałem okazji doświadczyć jakiegoś zawieszenia bądz awarii) oraz bardzo dobrze działający support dla klienta (na zadane pytania otrzymywałem odpowiedz maksymalnie na drugi dzień)
   Co to systemu transakcyjnego to możesz wszystko sprawdzić pod tym adresem: http://bossa.pl/oferta/gielda/prezentacja/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s