Sierpień ’14 – Wartość rachunku IKE

Wpłaty własne: 17915,00 zł

Wartość rachunku: 18574,03 zł

Zysk/strata:  +3,68%

Zmiana od miesiąca lipca: +2,42% 

            Kolejny spokojny miesiąc. Udało mi się wpłacić w sierpniu w sumie 1700 zł. Za pierwszą wpłatę 1500 zł kupiłem 3 akcje PZU, łapiąc się tym samym na dywidendę, która będzie wypłacona w 2 ratach: 8 pażdziernika 2014 r. oraz 15 stycznia 2015 r. Tym samym DY dla tej spółki wyniesie 6,90% co jest wynikiem jak dla mnie bardzo dobrym.

Mój portfel powiększył się zatem o kolejną spółkę dywidendową. Jest już ich 6 i do końca roku chciałbym jeszcze wybrać przynajmniej 1, tak aby zrealizować zaplanowany cel na 2014 rok.

Ostatnią spółką jaką będę chciał dodać będzie coś z sektora energetycznego. Na dzień dzisiejszy przyglądam się: ENERGA, PGE i TAURON i myślę że z dużym prawdopodobieństwem jedna z nich trafi do portfela przed końcem roku…

          Z dużą ciekawością przyglądam się też ciekawej chińskiej spółce PEIXIN, która mimo dobrych wyników i obiecujących perspektyw nie cieszy się zainteresowaniem żadnych dużych inwestorów i jej wykres można w skrócie przedstawić jako jeden wielki spadek (od debiutu około -40%). Powiem szczerze, że długoterminowo ta spółka mnie kusi, jednak obiecałem sobie, zbuduje swój portfel zaczynając od solidnych filarów i spółek bardziej znanych. Właśnie dlatego wybór padł na PZU. Jedna z najbardziej znanych marek w Polsce, dobre wyniki finansowe, sowita dywidenda.

Jak widać portfel jest nudny jak flaki z olejem i nie ma tam żadnych spółek wybitnie ryzykownych. Na takie przyjdzie czas gdy portfel trochę urośnie i osiągnie 50000 zł.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Sierpień ’14 – Wartość rachunku IKE

  1. „łapiąc się tym samamy na dywidendę” chyba błąd się wdarł.
    Jak na razie zysk bardziej jak na lokacie, ale mam nadzieje że z czasem się to zmieni. Od przyszłego roku sam zaczynam inwestować na emeryturę, jeśli nic nie popsuje mi planów. Powodzenia.

    • Dzieki, błąd już poprawiony
      No niestety, zysk nie powala na kolana (tym bardziej ze w rzeczywistosci portfel jest na minusie – wszystkie obligacje korporacyjne które zakupilem zbankrutowały), ale teraz juz nie eksperymentuje z inwestycjami i w długim terminie bedzie lepiej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s